Jak dopasować krzesła jadalniane do stołu

Urządzasz swoje mieszkanie i szukasz pomysłu na to, jak idealnie wszystko zaaranżować? Wybudowałeś dom i szukasz do niego odpowiednich mebli? Musisz wiedzieć, że te pozornie nieistotne elementy wyposażenia mieszkania będą również stanowiłyjego wystrój!

Nie powinno się bagatelizować dobierania mebli do swojego domu. Kupując na przykład nowoczesne szafki do mieszkania o klasycznym charakterze – możemy być niemalże pewni, że kompozycja będzie się ze sobą ,,gryzła”. Spokojnie, teraz poświęcisz na to więcej czasu, jednak później, w pełnym komforcie, będziesz odpoczywać w swoim idealnie zaaranżowanym domu! Warto poświęcić odrobinę uwagi dla dobrego efektu!

Masz już za sobą część wyborów? Warto zatrzymać się przy wyborze krzeseł oraz stołu! Nie można zapominać o tym, że stół jest najważniejszym meblem w danym domu. Dlaczego? To przy nim do posiłku będzie zasiadać rodzina, przy nim wypijesz poranną kawę przed pracą i poczytasz prasę. Przy stole odbędzie się przyjęcie i przy nim będziesz snuć swoje przemyślenia! Masz na oku jakiś stół? Nie zapominaj, że musisz do niego dobrać również krzesła!

Jakie kupić krzesła do jadalni?

Na sam początek, zanim skupimy się na walorach wizualnych krzeseł, warto poświęcić moment na kwestie techniczne. Bardzo istotną rolę gra tutaj szerokość krzesła. Kiedy kupujesz duży stół, na pewno chcesz, żeby po jednej ze stron ze spokojem mieściły się co najmniej dwa. Wykonaj wszelkie potrzebne pomiary, czyli rozstaw między nogami i wysokość od podłogi do blatu lub pierwszych elementów wspierających.

Bardzo ważna jest też wysokość krzesła, zwłaszcza, jeżeli interesują Cię modele wyposażone w podłokietniki, w tym przypadku należy sprawdzić, czy ów krzesło swobodnie wsunie się pod blat. Co więcej, wysokością oparcia można poprawić wygląd wnętrza! Jak? Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli oparcie jest bardzo wysokie, pomieszczenie optycznie będzie wyglądało na mniejsze. Sugeruje się zakup modelu, którego oparcie nie będzie wystawało więcej, niż 20-25 cm ponad blat.

Co więcej, żeby czuć się komfortowo przy stole dobrze jest, kiedy siedzisko krzesła będzie się znajdowało w odległości około 30 centymetrów poniżej blatu, ale też około pół metra nad podłogą.

Jeżeli chodzi o estetykę, to styl krzesła będzie zależał od stylu stołu, jak i reszty mieszkania. W powierzchniach, które pełne są cegieł, betonu i innych surowych materiałów – świetnie sprawdzą się krzesła wykonane z metalu. Najlepiej, żeby ich kolor był ciemny (np. czerń, brąz, szarość).

W przypadku mieszkań jasnych, zaaranżowanych w klasycznym stylu dobrze będą prezentowały się krzesła drewniane z siedziskiem surowym lub obitym tkaniną.

Warto pamiętać, że w każdym z tych przypadków stół powinien pasować do krzeseł, dlatego na przykład nawet jeżeli posiadasz mieszkanie w stylu klasycznym z solidnym stołem z grubych desek – lepiej sprawdzą się krzesła metalowe, o cienkich nogach. Tak samo w przypadku industrialnych powierzchni będzie inaczej, kiedy stół będzie na przykład czarny, wtedy ciekawie będą wyglądały krzesła pomalowane na jasny kolor.

Mało tego, krzesła nie muszą być takie same. Warto eksperymentować ze swoimi pomysłami. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup np. jednego modelu krzesła, ale w różnych kolorach, wtedy jednocześnie będą się od siebie różniły, ale wspólnie stanowiły jedną, spójną całość.

A jeśli chcesz ulepszyć swoją kuchnie, proponujemy przejrzenie Naszego rankingu najlepszych kuchenek na Terdeals. Wejdź i skorzystaj z rabatu!